HISTORY and CHARACTER / AJALUGU JA ISELOOM

AJALUGU

Austraalia terjeri päritolumaaks on Austraalia.  Inglismaal on see tõug registreeritud 1930-ndatel ja Ameerikas 1960- ndal aastal.

Esimene põliselanik , kes varastel 1800-ndatel  saabuvaid britte vastu võttis, oli metsik koer dingo. Austraalias on aretatud mitmeid koeratõuge nagu austraalia karjakoer, austraalia kelpi, austraalia terjer, austraalia siiditerjer. Viimane on saadud austraalia terjerit Yorkshire`i terjeriga ristates.

Väikesi terjereid, kes olid võimelised töötama ka maa all, vajati võitluses rottide, usside ja muude kahjurite vastu. Neid peeti nii töökoerte kui pere lemmikutena.

Arvatavasti on Yorkshire`i terjer aussie eellane. Neid katkutud-karvalisi koeri ristati cairni terjeriga, et saada karm ja veekindel kasukas ning  šoti terjeriga , et parandada karvkatet ja  peakuju. Dandie  dinmont`i terjerilt on saadud lustakas ja pehmekarvaline tutt pealael, skye terjerilt pikk keha  ja kikkis kõrvad. Esimene aktsepteeritud värvikombinatsioon oli sinine – helepruun ( blue and tan), edasi tuli ka liivakarva ( sandy) värvitoon.

1896 kirjutati esimene tõustandard ja kasvatajad said konkreetsema pildi, mille pole püüelda. Tõustandardit on korrigeeritud 1947 ja 1962.  Standard vt: http://kennelliit.ee/wp-content/uploads/2018/08/008_austraalia_terjer_et.pdf

1906 alustati aussiede eksporti Inglismaale. Ameerikasse sattusid nad peale II maailmasõda koju naasnud sõduritega, kes kenasid väikesi koeri meeleldi kaasa viisid, kuid neid ei registreeritud Ameerikas veel niipea. 1960 –ndal aastal tunnustati austraalia terjer Ameerika Kennelklubi poolt 114-nda tõuna registris.

Tänapäeval on aussie endiselt populaarne Austraalias, üsna populaarne Ameerikas ja vähem tuntud Euroopas.

Austraalias on koerapidamine üldse äärmiselt populaarne. Umbes 70 % peredes on koerad ja tuhanded koeraomanikud osalevad oma lemmikutega nädalalõpu üritustel – näitustel,  koeraspordi võistlustel jne.

 ISELOOM

 Austraalia terjer on mitmekülgne koer, suurepärane perekoer ja kaaslane. Kui tahad  koera, kellega tööd teha, siis aussis peitub küllaga rõõmu ja tahtmist kõiges kaasa lüüa, on see siis sõnakuulelikkus, agility, teraapia, lendav taldrik või veelgi parem – kaevamistööd.                                                                                        

Ta on väike taibukas koer, kes tahab,  et teda hoitaks pidevas tegevuses ja pakutaks järjest uusi väljakutseid. Anna talle tööd, mis paneb pisut ajusid pingutama ja ta on täiega rahul. Tema intelligentsi tõttu on mõistlik varakult selgeks teha, kes on majas peremees ja sõnakuulelikkuse koolitus on hädavajalik.

Aussi näitab üles uudishimu kõige suhtes, mis lähikonnas toimub. Terav kuulmine ja suurepärane nägemine teeb temast silmapaistva valvekoera. Topelt karvkattega veekindla kasuka tõttu adapteerub aussie hästi igasuguses kliimas ja ajab ka vähe karva.   Ta suhtub oma majapidamisse täie vastutustundega. Koerale meeldib kogu perekond, kuid siiski seob ta end rohkem ühe väljavalitud pereliikmega. Aktiivse koerana vajab ta igapäevast hullamist ja väljaelamist aussi kohta öeldakse: „ piisavalt kõrge, et mitte palju muda korjata ja piisavalt väike, et sobida igasse majapidamisse”

 Aussi omanikul peaks oma koeraga lõbus olema. Ta armastab pere tegemistest osa võtta, käia matkadel ja autosõitudel. Ta võib tundide kaupa joosta palli järele, hoida kontrolli all köögi põrandat ja siis lõpuks, kui päevatöö on tehtud minna voodisse suigatama ja ootama hellitusi.                                                                        

Algaja koerapidaja peaks olema eriti vastutustundlik oma uue sõbra suhtes, hoidma teda hästi tarastatud  aias või kindlalt rihma otsas.Vabalt kõrval sörkides võib ta ootamatult jahiobjekti märgata ja söösta kõik muu unustades  tänavaliiklusesse. Seepärast ongi koera ohutuse aspektist elementaarne kuulekuskoolitus hädavajalik – ta peaks oskama istuda, kutse peale  juurde tulla ja üldse käituma nagu härrasmehele kohane. Kunagi ei tohiks teie lemmik vabalt ringi luusida.

Aussi, nagu paljude teiste terjerite jaoks on paras väljakutse sõnakuulelikkuse treening (SK).                               

Austraalia terjer on aga inelligentne koer ja võtab hästi õppust. Sageli kogeb sellise targa ja iseteadva koera koolitaja looma alandlikkust, kui ta õpib oma istu- ja seisa-sid. Aussie on kiire, tähelepanelik ja tark ning eeldab, et peremees on temaga võrdne.

Kokkuvõtteks öeldes on aussie meeldiv ja südamlik  ning pakub nauditavat seltskonda pea kõigile koeraarmastajatele. Eriti kiindub ta lastesse ja vanematesse inimestesse, pakub meeleldi seltsi puuetega inimestele ja on seetõttu hea kandidaat teraapia tööks. Lisada veel hea kohanemisvõime, heatujulisus, sobiv suurus, lahe isiksus ja armastus oma peremehe vastu, jääb viimasel üle ainult leida see aeg, et treenida ja hooldada oma austraalia terjerit.

Austraalia terjerid on hea tervisega koerad ja  terviseprobleemidest võib neil esineda peamiselt patella luksatsiooni ja silmahaigusi, kuid neidki harva.

Kasutatud materjali MURIEL P. LEE raamatust “AUSTRALIAN TERRIER” SPECIAL LIMITED EDITION   A COMPREHENSIVE OWNER`S GUIDE

%d bloggers like this: